Szpachlówka receptą na niedoskonałości lakieru samochodowego - ipprojekt.pl

Szpachlówka receptą na niedoskonałości lakieru samochodowego

Większość właścicieli aut bardzo uważa, aby ich samochód był w jak najlepszym stanie, a lakier bez skaz. Niestety, nawet najbardziej przezornemu kierowcy zdarzają się otarcia drzwi, błotnika, albo niewielka stłuczka. Jak przywrócić zatem powierzchnię, by wyglądała tak, jak tuż po zakupie?


Kosmetyka dla aut, czyli jak samodzielnie można pozbyć się wgnieceń


Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji lakieru. W przypadku niewielkich wgnieceń, warto zainteresować się, czym jest szpachla samochodowa.

Ten specyficzny kosmetyk różni się pomiędzy sobą składem oraz przeznaczeniem. Zanim go zakupimy, warto dokładniej przyjrzeć się pewnym parametrom. Sprawdźmy twardość, szybkość kurczenia się, elastyczność, a także podatność na wysokie i niskie temperatury. Istotna jest również sama odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest bowiem, aby szpachla samochodowa przywierała do podłoża jak najdłużej.


Przegląd szpachlówek samochodowych, dostępnych na rynku


Zaopatrując się w szpachlę, należy bardzo mocno przemyśleć, jakie będzie jej przeznaczenie. Z reguły, na sklepowych półkach, natknąć się można na dwie grupy składników. Pierwsze z nich zawierają żywice poliestrowe, drugie natomiast mineralne wypełniacze. Oprócz tego to dodatki nadają całej zawartości specyficzne właściwości. I tak szpachla samochodowa może posiadać w sobie dodatki z :

• aluminium (pyłem aluminiowym). Tak szpachlówka lepiej przewodzi ciepło. Może być zatem stosowana tam, gdzie są duże wahania temperatur, na przykład: silnik, czy katalizator.
• włóknem szklanym. Ten specyfik to prawdziwy wypełniacz dla dużych dziur oraz wgnieceń. Jest niezwykle plastyczny, można go dowolnie formować. W przeciwieństwie do innych szpachli, ta ma nieznaczną kurczliwość. Po wyschnięciu jest niezwykle odporna na wszelkie urazy mechaniczne, a także na zmiany temperatur.
• dodatkami, które znacznie zwiększają przyczepność. Ta szpachla samochodowa doskonale sprawdzi się na stali ocynkowej. Co ciekawe, niektórzy fachowcy chętnie wykorzystują ją, aby dokonać ostatnich poprawek. Zauważono bowiem, że po jej użyciu, lakier znacznie łatwiej zwiększa swoją przyczepność.
• przeznaczeniem dla powierzchni plastikowych. Taka szpachla zawiera specjalną kompozycję składników, dzięki którym można zauważyć lepsze związanie z tworzywem sztucznym. Śmiało po ten specyfik sięgnąć mogą te osoby, które pragną zamaskować wgniecenia, czy otarci na zderzakach, albo elementach zdobniczych auta.

Słowa kluczowe:szpachla samochodowa ,