Automatyczne nawadnianie tranika - czy warto? - ipprojekt.pl

Automatyczne nawadnianie tranika - czy warto?

Ostatnie lata to powracające susze, które mocno doskwierają trawnikom w przydomowych ogrodach. Ręczne podlewanie nie dość, że jest mało efektywne, to jeszcze przyczynia się do sporych strat wody. Montując instalacje automatycznego nawadniania, w której ogromną rolę odgrywa zraszacz wynurzalny zyskujemy nie tylko piękny trawnik, ale także pełen automatyzm.


Montaż automatycznego nawodnienia - ile kosztuje?


Przeglądając ceny akcesoriów do automatycznego nawodnienia takich jak rury, złączki czy zraszacze wynurzalne wydaje się, że taka instalacja nie powinna być zbyt droga. Niestety jeśli zsumujemy wszystko, okazuje się, że musimy liczyć się z wydatkiem 7-10 tysięcy złotych. Oczywiście koszt ten można ograniczyć, decydując się na samodzielny montaż nawadniania. Sam zraszacz wynurzalny montuje się bardzo prosto, a rowki na węże wykona nawet osoba bez żadnego doświadczenia. Łączenie całej instalacji również nie należy do najtrudniejszych, dlatego przy odrobinie dobrych chęci wszystko można wykonać samodzielnie. Najważniejsze, by posiadać odpowiedni projekt z rozmieszczeniem zraszaczy i zestawieniem potrzebnych akcesoriów.


Zraszacz wynurzalny - jak go zamontować?


W pierwszej kolejności musimy zapewnić zraszaczowi źródło zasilania. Powinniśmy więc wykopać w ziemi rowek, gdzie umieszczone zostaną węże zasilające. Zraszacz wynurzalny instalujemy w miejscu zgodnym z projektem i do tego celu wykorzystujemy specjalne złączki wykonane z tworzywa. Zaciska się je na rurach i wkręca w korpus zraszacza tak, by nie wyciekała z niego woda. Całość nie jest skomplikowana, ale należy zadbać o jak największą dokładność docięcia rury, bo dzięki temu będziemy mogli zamontować zraszacze w miejscu, które zapewniać będzie największą efektywność działania całego systemu nawadniania. Pamiętajmy, by przed montażem dokładnie sprawdzić, czy posiadane w instalacji ciśnienie sprawi, iż nasz zraszacz wynurzalny będzie działał prawidłowo. Dokonując dokładnych obliczeń, dowiemy się, ile takich zraszaczy będzie mogło działać razem w jednej sekcji nawadniania. To niezwykle ważne, by całość działała zgodnie z oczekiwaniami.


Słowa kluczowe:zraszacz wynurzalny,