HEVC - High Efficiency Video Coding – to jeden z najnowszych standardów kompresji wideo, wykorzystuje się go w systemach CCTV, ale również w przypadku strumieniowania wideo wysokiej rozdzielczości (np. przez serwisy internetowe oferujące dostęp do seriali i filmów online).

Kodek H.265 oferuje nawet o połowę większą wydajność niż poprzednik, oznacza to, że jakość obrazu pozostaje dostatecznie dobra, ale bitrate nagrania może zostać bardzo znacząco obniżony. W wyniku takiego działania ilość miejsca zajmowanego przez nagranie na dysku zostaje mocno ograniczona.

Efektem zastosowania rejestratorów i kamer z kodekiem H.265 może być obniżenie kosztów całego systemu CCTV. Instalator nie będzie musiał kupować drogich, wielodyskowych rejestratorów oraz same dyski twarde mogą mieć mniejszą pojemność. Największym minusem nowej technologii jest to, że zarówno kamera, jak i rejestrator muszą obsługiwać technologię H.265. Oznacza to, że obecnie istniejąca instalacja nie może zostać zaktualizowana, tylko musi być wymieniona.

Producenci kamer już teraz pracują nad usprawnieniem tego standardu, czego efektem jest między innymi stworzenie:

  • Smart H.265 przez Dahuę,
  • H.265+ przez Hikvision.

Oba te rozwiązania pozwalają osiągnąć nawet o 50% większą oszczędność miejsca w porównaniu do standardu H.265.